Počas vývoja a dospievania deti zažívajú veľa situácií, ktoré v nich vyvolávajú stres. Niektoré z nich nevedomky spôsobuje výchova, iné prináša spoločenský tlak či školské povinnosti. Ako rozpoznať príznaky stresu a ako deťom môže pomôcť hra?
Aké sú najčastejšie prejavy stresu u malých detí?
Psychológovia sa zhodujú, že v podstate akékoľvek zmeny v normálnom správaní môžu byť významnými indikátormi stresu u malých detí. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať, že vaše batoľa alebo malé dieťa pociťuje stres:
– zmena v pravidelnom spánku a stravovacích návykoch
– zmeny emócií, napríklad prílišný smútok, priľnavosť na rodičovi alebo aj hračke, uzatvorenie sa do seba alebo hnev
– zvýšený plač alebo záchvaty hnevu
– nočné mory a strach pred spaním
– fyzické choroby, ako sú bolesti hlavy alebo žalúdka, úzkostné tiky, kašeľ
– podvedomé zvyky, ako je žuvanie vlasov alebo cmúľanie palca
– vyhýbanie sa určitým situáciám a ľuďom
– slovné vyjadrenie zvýšeného strachu alebo úzkosti
– kladenie viac otázok, často aj opakovane a potreba vášho uistenia
Čo najčastejšie stresuje malé deti?
Separačná úzkosť
Plač, ktorý deti spustia zakaždým, keď sa vzdialite, je pomerne častý pre deti od približne 9 mesiacov a môže trvať až do 3 rokov veku dieťaťa.
Znížiť tento detský stres pomáha, ak dieťatku vyčleníte jednu konkrétnu hračku, napríklad bábiku alebo plyšové zvieratko, ktoré im robí spoločnosť počas vašej neprítomnosti.
Tiež je prospešné, ak vaše rozlúčky netrvajú príliš dlho a hneď po vašom odchode má dieťa pripravenú nejakú aktivitu alebo hru, ktorú sa zahrá so svojím opatrovateľom, starým rodičom alebo v škôlke.
Vhodnou aktivitou na podporu sociálno-emocionálneho vývoja detí sú detské knihy, najmä také, ktoré opisujú situácie, keď sú hlavní hrdinovia chvíľku od svojich rodičov a napriek tomu sú šťastní a spokojní. Vhodné sú aj knihy o láske v rodine.
Zmeny v rodine
Rozvod, sťahovanie, ale aj nový súrodenec môžu tiež deťom spôsobovať stres. Pomocou rozhovorov s deťmi a uisťovania ich v pocite, že sú vždy a stále milované, dosiahnete veľa.
Nápomocné sú opäť aj knižné príbehy, ale aj spoločný čas pri hrách, kedy venujete pozornosť len a len im. Tu sú vhodné hry, v ktorých proti sebe nesúťažíte, ale vytvárate niečo spoločné, napríklad hra s plastelínou či stavebnice.
Školské povinnosti
Najmä nástup do prvého ročníka je pre deti veľmi náročný na psychiku. Zvyknúť si na nové povinnosti, zorientovať sa správne v čase a nepodliehať panike pri prvých neúspechoch, to je naozaj náročné.
Zorientovať sa v čase a naplánovať priority môžete spolu s deťmi na špeciálnej plánovacej tabuli. Každý týždeň ju môžete zaplniť najdôležitejšími úlohami, ale aj peknými aktivitami, ktoré vás čakajú.
Podporiť ich školské výsledky a chuť učiť sa určite pomôžu aj vhodné edukačné hry.
Malá rada na záver: uistite sa, že má vaše dieťa vo svojom živote dostatok zábavy a snažte sa zmierniť či odstrániť niektoré situácie, ktoré mu môžu spôsobovať stres.
Ak vás zaujali naše dnešné tipy, prihláste sa na odber nášho newslettra, ktorý vám pravidelne pripomenie nový článok na našom blogu.